Pinterest • O catálogo de ideias do mundo todo

Gucci - black dress

1776 Continental Dollar. Sometime in July 1776, most probably in New York City, a distinctive new coinage, known to numismatists as the Continental Dollar, was struck in silver, brass and pewter. More than 60 survive today, of which the larger number are pewter. The coin's distinctively American designs are attributed to philosopher, almanac writer and statesman Benjamin Franklin.

pin 227
heart 21

První Morganův dolar, vyražený v roce 1878 mincovnou Carson City na Divokém západě představuje jedinečný příběh. Morganovy dolary, které se začaly razit v roce 1878, patří dodnes k nejpopulárnějším mincím v USA. Ražba mincí v Carson City probíhala poměrně krátkou dobu. Právě to je jedním z důvodů, proč jsou Morganovy dolary z Carson City vyhledávané sběrateli po celém světě a považované za stříbrnou ikonu Divokého západu. #carsondollar #silver #coincollecting #numismatics #history #wildwest

Ziad Nakad

Robert Abi Nader

pin 13
heart 5

Gold Prices Could Skyrocket To $3,500, In Wild Unorthodox Estimate From Citi Analyst

This 1913 Liberty Head Nickel recently sold at auction for $3.1 million to a partnership of coin dealers Larry Lee, of Panama City, Fla., and Jeff Garrett of Lexington, Ky. as seen here at the National Money Show held by the American Numismatic Association in the New Orleans Convention Center in New Orleans, Thursday, May 9, 2013.

pin 2
heart 1

www.foreveryminute.com Backstage Georges Hobeika Haute Couture Fall-Winter 2012

pin 5
heart 2

lounging in style

pin 3
heart 1

Dont like the color but like the big volume at the bottom ! Kaufmanfranco Resort 2014

pin 10
heart 1