Pinterest • O catálogo de ideias do mundo todo

Generalleutnant (posthumously) Harald Siegwart Hans Lutze von Hirschfeld (10 July 1912 – 18 January 1945) died en route to the field hospital on 18 January 1945 from shrapnel injuries Knight's Cross on 15 November 1941 as Oberleutnant and chief of the 7./Gebirgsjäger-Regiment 98; 164th Oak Leaves on 23 December 1942 as Hauptmann and leader of the 11./Gebirgsjäger-Regiment 98

SS Ogruf Walter Krüger (27 Feb 1890 – 22 May 1945) committed suicide in the Courland Pocket. Knight's Cross on 13 Dec 1941 as SS-Brigadeführer and Generalmajor of the Waffen-SS and commander of the SS-Polizei-Div; 286th Oak Leaves on 31 Aug 1943 as SS-Gruppenführer and Generalleutnant of the Waffen-SS and commander of SS-Panzergrenadier-Div "Das Reich"; 120th Swords on 11 Jan 1945 as SS-Obergruppenführer and General of the Waffen-SS and commanding general of VI. Waffen-Armeekorps der SS

SS Ogruf Walter Krüger (27 Feb 1890 – 22 May 1945) committed suicide in the Courland Pocket. Knight's Cross on 13 Dec 1941 as SS-Brigadeführer and Generalmajor of the Waffen-SS and commander of the SS-Polizei-Div; 286th Oak Leaves on 31 Aug 1943 as SS-Gruppenführer and Generalleutnant of the Waffen-SS and commander of SS-Panzergrenadier-Div "Das Reich"; 120th Swords on 11 Jan 1945 as SS-Obergruppenführer and General of the Waffen-SS and commanding general of VI. Waffen-Armeekorps der SS

SS Ogruf Walter Krüger (27 Feb 1890 – 22 May 1945) committed suicide in the Courland Pocket. Knight's Cross on 13 Dec 1941 as SS-Brigadeführer and Generalmajor of the Waffen-SS and commander of the SS-Polizei-Div; 286th Oak Leaves on 31 Aug 1943 as SS-Gruppenführer and Generalleutnant of the Waffen-SS and commander of SS-Panzergrenadier-Div "Das Reich"; 120th Swords on 11 Jan 1945 as SS-Obergruppenführer and General of the Waffen-SS and commanding general of VI. Waffen-Armeekorps der SS

General der Infanterie Friedrich-Wilhelm Müller (29 Aug 1897 – 20 May 1947) brutal commander of occupied Crete, earning nickname "The Butcher of Crete." Postwar tried, convicted and executed for war crimes. Knight's Cross on 22 Sep 1941 as Oberstleutnant and commander of Infanterie-Regiment 105; 86th Oak Leaves on 8 Apr 1942 as Oberst and commander of Infanterie-Regiment 105; 128th Swords on 27 Jan 1945 as General der Infanterie and commanding general of the LXVIII. Armeekorps

SS-Brigadeführer and Generalmajor of the SS Theodor Peter Johann Wisch (13 Dec 1907 – 11 Jan 1995) Knight's Cross on 15 Sep 1941 as SS-Sturmbannführer and commander of the II./"Leibstandarte SS Adolf Hitler"; 393rd Oak Leaves on 12 Feb 1944 as SS-Brigadeführer and Genmajor of the SS, and commander of the 1. SS-Panzer-Division "Leibstandarte SS Adolf Hitler"; 94th Swords on 30 Aug 1944 as SS-Brigadeführer and Genmajor of the SS, and commander of the 1. SS-Panzer-Division "Leibstandarte SS AH

SENGER und ETTERLIN, Fridolin Rudolf Theodor und Edler von (*04/09/1891†04/01/1963)

SS-Gruf. und GenLt der Waffen-SS Fritz von Scholz Edler von RARANCZE (9 Dec 1896 – 28 Jul 1944) wounded in artillery barrage, died the next day. Knight's Cross on 18 Jan 1942 as SS-Obf and commander of SS-Reg"Nordland"; 423rd Oak Leaves on 12 Mar as SS-Brigf. and GenMaj of the Waffen-SS and commander of the 11. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Div "Nordland"; 85th Swords on 8 Aug 1944 (posthumously) as SS-Grupf. and GenLt of the Waffen-SS and commander of the 11. SS-Panzergrenadier-Div…

SS-Gruf. und GenLt der Waffen-SS Fritz von Scholz Edler von RARANCZE (9 Dec 1896 – 28 Jul 1944) wounded in artillery barrage, died the next day. Knight's Cross on 18 Jan 1942 as SS-Obf and commander of SS-Reg"Nordland"; 423rd Oak Leaves on 12 Mar as SS-Brigf. and GenMaj of the Waffen-SS and commander of the 11. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Div "Nordland"; 85th Swords on 8 Aug 1944 (posthumously) as SS-Grupf. and GenLt of the Waffen-SS and commander of the 11. SS-Panzergrenadier-Div…

SS-Gruf. und GenLt der Waffen-SS Fritz von Scholz Edler von RARANCZE (9 Dec 1896 – 28 Jul 1944) wounded in artillery barrage, died the next day. Knight's Cross on 18 Jan 1942 as SS-Obf and commander of SS-Reg"Nordland"; 423rd Oak Leaves on 12 Mar as SS-Brigf. and GenMaj of the Waffen-SS and commander of the 11. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Div "Nordland"; 85th Swords on 8 Aug 1944 (posthumously) as SS-Grupf. and GenLt of the Waffen-SS and commander of the 11. SS-Panzergrenadier-Div…